Taksofonai.lt

Dalintis:
2 gegužės, 2023

Taksofonų būdelės užmarštin nenueina – atgimsta kaip naktiniai klubai, meno galerijos ir kavinės

Pernai vasarą Vilniuje nuskambėjus paskutiniam taksofono skambučiui Lietuvoje buvo užvertas telekomunikacijų istorijos puslapis, tačiau tai nereiškia, kad telefonų būdelės išnyks iš miestų viešųjų erdvių. Prieš savaitę telekomunikacijų bendrovei „Telia“ paskelbus projektą „Taksofonai grįžta“ buvo sulaukta daugiau nei 80 paraiškų su pačiomis įvairiausiomis idėjomis kaip antram gyvenimui prikelti taksofonų būdeles. Projekto komisijos narys Orijus Gasanovas pasakoja, kad pasaulyje netrūksta originalių ir kūrybiškų būdelių panaudojimo pavyzdžių. 

Telefono būdelėse – nuo naktinio klubo iki turistų informacijos centro 

Pasaulyje bene labiausiai atpažįstamos britiškos raudonosios telefono būdelės, kurios yra laikomos vienu iš Jungtinės Karalystės kultūrinių simbolių. Tačiau, kaip ir kitur pasaulyje, tokios telefonų būdelės pagal tikrąją jų paskirtį naudojamos itin retai. Visgi britai su jomis atsisveikinti nenori ir yra sugalvoję ne vieną naują jų pritaikymo būdą.   

„Anglijos gyventojai surado labai išradingų būdų kaip savo kultūros simbolį panaudoti kitaip. Pavyzdžiui, Kingsbridžo mieste raudonoji telefono būdelė buvo paversta turbūt mažiausiu pasaulyje naktiniu klubu. Į būdelėje esantį telefoną įmetus vieną svarą ir pakėlus ragelį ima groti disko muzika, įjungiamas šokių aikštelės apšvietimas bei kiti tokioms erdvėms būdingi efektai. Visa tai leidžia pasijusti kaip tikrame naktiniame klube – tik didelės draugų kompanijos į jį atsivesti nepavyks“, – pasakoja O. Gasanovas.   

Telefono būdelės taip pat yra virtusios ir mini kavinėmis ar turistų informacijos centrais. Būtent turistų informacijos centru vieną iš ikoniškųjų telefono būdelių pernai pavertė Knaresborough miestas toje pačioje D. Britanijoje. Čia apsilankę turistai gali rasti miesto žemėlapių, informacinių lankstinukų apie lankytinas vietas ir vykstančius renginius.  

Vieta telefonams įkrauti ir gyvybę gelbstintiems prietaisams patalpinti 

Kaip pasakoja O. Gasanovas britai yra sugalvoję ir itin praktiškų telefono būdelių pritaikymo būdų. Londone prieš keletą metų įgyvendintas pilotinis projektas, kurio metu keletas raudonųjų telefono būdelių virto žaliosiomis – ant jų stogų sumontuotos saulės panelės, generuojančios energiją mobiliųjų telefonų baterijoms įkrauti. Būdelėse įrengtos įvairių įrenginių įkrovimo jungtys ir priedai, tad bet kuris gyventojas prireikus jose gali nemokamai įkrauti savo telefonų ar kitų prietaisų baterijas.  

„Taip pat apie 160 telefono būdelių D. Britanijoje panaudotos ir labai svarbiam tikslui –  defibriliatoriams viešose vietose įrengti. Tad antram gyvenimui prikeltos būdelės yra specialiai paženklintos ir jose yra visa gyvybę gelbėjančio įrenginio naudojimo instrukcija. Tai svarbu, nes defibriliatorių panaudojus per tris minutes nuo širdies sustojimo tikimybė pacientui išgyventi siekia iki 70 proc. Vėliau ji drastiškai mažėja“, – teigia projekto komisijos narys.  

Traukia menininkus 

Nebenaudojamos telefonų būdelės, be abejo, masina ir menininkus, kurie šiuos architektūrinius-kultūrinius objektus ne kartą yra panaudojęs savo kūrybinėms vizijoms realizuoti. Nuo konceptualaus meno instaliacijų iki originalių aliuzijų į populiariąją kultūrą – menininkai visame pasaulyje atranda vis naujų telefono būdelių įprasminimo būdų. 

Gasanovo teigimu telefonų būdelės ne tik pačios yra tapusios meno kūriniais, bet ir pritaikytos jų eksponavimui. Pavyzdžiui, Settle mieste Anglijoje 2009 metais telefono būdelėje įrengta, steigėjų manymu, mažiausia galerija pasaulyje „Gallery on the Green“. Joje lig šiol surengta daugiau kaip 70 vietos ir tarptautinių menininkų parodų, kurias vienu metu gali aplankyti iki dviejų žmonių. Tiesa, mažiausios pasaulyje galerijos titulą „Gallery on the Green“ tenka dalintis su ne viena kita panašios koncepcijos meno vieta – parodų eksponavimo erdvės telefonų būdelėse yra įrengtos Manhetene, Kalifornijoje, Sudborough miestelyje Jungtinėje Karalystėje ir kituose pasaulio kampeliuose.

Naujam gyvenimui atgims 15 taksofonų būdelių 

Meno ir kultūros tikslams telefonų būdelės yra panaudotos ir Lietuvoje. Šalia Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pastatytoje senoje taksofono būdelėje pernai vilniečiai ir miesto svečiai buvo kviečiami „paskambinti“ ir palikti anoniminę, kam tik nori, adresuotą žinutę ar asmeninę išpažintį. Šie išsipasakojimai buvo panaudoti kuriant šiuolaikinę operą.  

Bendrovė „Telia“ taksofonų būdeles yra padovanojusi ir bibliotekoms, kurios šiuos objektus pavertė mini bibliotekomis mieste. Taksofonas taip pat yra tapęs ir „Mo muziejuje“ rengtos parodos eksponatu. 

Į viešąjį gyvenimą Lietuvoje planuojama sugrąžinti ir daugiau taksofono būdelių. „Telia“ šiuo metu organizuoja kūrybinį konkursą, kurio dalyviai kviečiami teikti savo idėjas, kaip originaliai ir kūrybiškai panaudoti ilgą laiką neatsiejama miestų dalimi buvusius savitus architektūrinius objektus. Konkurso laimėtojai savo idėjas galės įgyvendinti padovanotose taksofonų būdelėse. Pagrindinė konkurso sąlyga – būdelės turi likti viešojoje erdvėje.  

Taksofonų būdelių panaudojimo idėjas gali teikti visi norintys. Tai padaryti galima interneto svetainėje www.taksofonai.lt. Geriausius projektus išrinks profesionalių technologijų ir dizaino ekspertų komisija, kurią sudaro kelionių žurnalistas Orijus Gasanovas, kultūros istorikė Sonata Šulcė, mokslininkas, architektūros ir kultūros paveldo puoselėtojas, „Lego“ modelių kūrėjas Rokas Mikšiūnas bei „Telia“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis. Iš viso konkurso būdu į viešąsias erdves „Telia“ ketina grąžinti 15 taksofonų būdelių.